Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kwas mlekowy

Co to jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy alfahydroksykwasów (kwasów AHA). Powstaje w skwaśniałym mleku (stąd właśnie pochodzi jego nazwa), a także w komórkach mięśni na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym czy tekstylnym.

Kwas mlekowy

Jak działa kwas mlekowy na skórę?

Działanie kwasu mlekowego na skórę uzależnione jest od jego stężenia. W przypadku dawki do 10% wykazuje właściwości nawilżające, w stężeniu 10-50% ma działanie silnie złuszczające, niwelujące blizny i przeciwzmarszczkowe. Związek ten stymuluje produkcję glikozaminoglikanów oraz ceramidów, wpływając tym samym na poprawę pracy bariery ochronnej skóry i poziomu nawilżenia. Działa także antybakteryjnie i oczyszczająco - redukuje niedoskonałości, pomaga odblokować pory i przywraca prawidłowe pH skóry. Znacznie poprawia koloryt cery i rozjaśnia przebarwienia - piegi, powstałe po ekspozycji na słońce, polekowe czy hormonalne. Skóra po kwasie mlekowym odzyskuje zdrowy blask, gładkość i miękkość, zahamowane zostaje wzmożone wydzielanie łoju i powstawanie zmian trądzikowych i zaskórników.

Jak wpływa kwas mlekowy na włosy?

Kwas mlekowy ma dobroczynny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Przede wszystkim poprawia nawilżenie skalpu i pomaga pozbyć się zalegającego na jego powierzchni martwego naskórka. Wzmacnia cebulki włosowe, hamując w ten sposób wypadanie włosów. Nawilża pasma i domyka ich łuski, sprawiając, że stają się one gładkie, błyszczące i miękkie w dotyku.

Kto powinien używać kwasu mlekowego?

Na kosmetyki z kwasem mlekowym powinny skusić się osoby z cerą suchą i dojrzałą, a także trądzikową, mieszaną i tłustą. Zapewni świetne rezultaty w pielęgnacji skóry z przebarwieniami różnego pochodzenia, ze skłonnością do zapychania porów, a także zmęczonej o nierównomiernym kolorycie (np. cera palacza). Kwas mlekowy sprawdzi się rewelacyjnie w przypadku włosów suchych, matowych, puszących się, łamliwych i wypadających.

W jakich produktach można spotkać kwas mlekowy?

Często można spotkać kwas mlekowy w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała – kremach, serum, tonikach, kosmetykach myjących, peelingach, maseczkach czy balsamach do ciała. Występuje również w produktach do włosów, tj. szamponach, odżywkach, płukankach. Jest ważnym składnikiem w preparatach do higieny intymnej.

Czy kwas mlekowy jest bezpieczny?

Kwas mlekowy jest bezpieczny do stosowania na skórę w stężeniu mniejszym niż 30%. Jednak w przypadku skóry uszkodzonej, zranionej, ze stanami zapalnymi, bardzo wrażliwej i nadreaktywnej warto zrezygnować ze stosowania kwasu mlekowego.

Czy kwas mlekowy można stosować latem?

Tak, kwas mlekowy można stosować latem, jeśli występuje w niskim stężeniu. Należy jednak pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej w ciągu dnia.

Czy można łączyć kwas mlekowy i retinol?

Nie należy łączyć kwasu mlekowego z retinolem.

Czy można łączyć kwas mlekowy i witaminę C?

Nie należy łączyć kwasu mlekowego z witaminą C ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry.

Zobacz produkty

Bestsellery kategorii

Ilość produktów: 70

Filtrowanie

Beauty Blog

pixel