Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skwalan

Co to jest jest skwalan?

Skwalan jest organicznym związkiem chemicznym o charakterze lipidowym (węglowodór), bardziej stabilną pochodną skwalenu (jego prekursorem). Jest obecny w skórze człowieka, występuje także w roślinach i innych organizmach żywych (np. w wątrobie rekina). Obecnie pozyskiwany jest z trzcin cukrowej oraz oliwy z oliwek i stanowi cenny składnik kosmetyczny.

Skwalan

Jakie właściwości ma skwalan?

Skwalan jest składnikiem ludzkiego sebum (ok. 10%), jego ilość maleje wraz z wiekiem. Odpowiada za prawidłową pracy naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, która m.in. utrzymuje nawilżenie na właściwym poziomie i chroni skórę przed drobnoustrojami. Wykazuje właściwości antyseptyczne, łagodzące, wycisza stany zapalne oraz przeciwdziała infekcjom skórnym. Skwalan jest antyoksydantem i jako składnik kosmetyków stanowi nośnik dla innych cennych substancji odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach (np. witaminy A, E).

Jakie działanie ma skwalan na skórę?

Skwalan działa na skórę regenerująco i odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry. Ogranicza przesuszanie się i nadmierne złuszczanie skóry. Łagodzi podrażnienia, świąd i inne nieprzyjemne objawy związane z mikrouszkodzeniami czy suchością naskórka. Skwalan redukuje stan zapalny skóry, zapobiega rozwojowi trądziku i pomaga pozbyć się blizn oraz przebarwień potrądzikowych. Dzięki niemu skóra jest ukojona, nawilżona i odzyskuje równowagę.

Jak działa skwalan na włosy?

Skwalan chroni skórę głowy oraz włosy przed nadmiernym przesuszaniem i uszkodzeniami (np. mechanicznymi) - będzie świetną barierą między pasmami a niekorzystnym środowiskiem zewnętrznym. Doskonale regeneruje włosy zniszczone, łamliwe, ogranicza puszenie się i ułatwia rozczesywanie. Przedłuża trwałość koloru po farbowaniu, wygładza i odżywia włosy. Skwalan w kosmetykach do włosów pomoże w redukcji łupieżu, łuszczycy, egzemie, złagodzi także świąd i podrażnienia skóry głowy.

Kiedy stosować skwalan?

Skwalan może być stosowany przez właścicieli każdego typu cery, jednak w szczególności powinni się nim zainteresować ci, którzy posiadają skórę suchą, łuszczącą się, z objawami atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, egzemy. Związek ten przysłuży się także w pielęgnacji cery trądzikowej, sprawdzi się w walce z przebarwieniami i bliznami. Może być także stosowany przez skórę wrażliwą oraz dojrzałą. Kosmetyki ze skwalanem będą trafionym wyborem dla osób zmagających się z przesuszonymi i zniszczonymi włosami oraz suchą skórą głowy, łupieżem i innymi problemami dermatologicznymi skalpu.

W jakich produktach można znaleźć skwalan?

Często spotyka się skwalan w kosmetykach o działaniu regenerującym, nawilżająco-odżywczym i łagodzącym. Znaleźć go można w kremach do twarzy, od oczy, serum, maseczkach i produktach myjących. Jest również składnikiem produktów do pielęgnacji skóry ciała oraz kosmetyków do włosów: szamponach, odżywkach, maskach czy wcierkach do skóry głowy.

Jak stosować skwalan?

Na rynku dostępne są zarówno kosmetyki ze skwalanem, jak i skwalan występujący samodzielnie - można go mieszać z innymi kosmetykami lub nakładać bezpośrednio na skórę (najlepiej na wcześniej położony lekki krem pielęgnacyjny lub serum na bazie wody).

Czy skwalan zapycha pory?

Nie, skwalan nie jest komedogenny i nie zapycha porów.

Zobacz produkty

Bestsellery kategorii

Ilość produktów: 150

Filtrowanie

Beauty Blog

pixel