Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Witamina B3

Czym jest witamina B?

Witaminą B nazywamy grupę rozpuszczalnych w wodzie organicznych związków chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinny być dostarczane z pożywieniem, dlatego że organizm nie potrafi ich samodzielnie magazynować (z wyjątkiem z witaminy B12). Mają one bardzo duży wpływ także na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

Witamina B

Jakie właściwości ma witamina B?

Właściwości witaminy B różnią się zależności od tego w jakiej formie ona występuje. Wyróżniamy witaminy B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9 i B12. Dbają one za odpowiednią pracę układu nerwowego, pokarmowego, odpornościowego czy krwionośnego. Ich niedobory mogą wywołać poważne choroby, np. anemię złośliwą, chorobę beri-beri czy pelagrę, a także zapalenia skóry i błon śluzowych, egzemy, łojotok, łysienie.

Jakie działanie ma witamina B na skórę?

Najbardziej istotnymi formami witaminy B z punktu widzenia kosmetologii są: witamina B2 (ryboflawina) - przyspiesza regenerację skóry, a jej niedobór może objawiać się łojotokowym zapaleniem skóry i błon śluzowych czy łysieniem; witamina B3 (niacyna) - utrzymuje prawidłowe nawilżenie, normalizuje wydzielanie łoju, rozjaśnia przebarwienia i zaczerwienienia oraz działa przeciwzapalnie; witamina B5 (kwas pantotenowy) - łagodzi podrażnienia, działa odmładzająco i nawilżająco; witamina B7 (biotyna) - wzmacnia skórę i włosy, przeciwdziała rozdwajaniu się paznokci.

Jaki wpływ ma witamina B na włosy?

Witaminy z grupy B, szczególnie witamina B7, odgrywają bardzo ważną rolę w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Ograniczają one łojotok oraz stany zapalne skalpu, zatrzymują nawilżenie w skórze i regenerują podrażnienia (tutaj skuteczna okazuje się być także witamina B3). Główną zaletą stosowania witaminy B7 na włosy jest ich wyraźne wzmocnienie, zahamowanie łysienia i stymulacja ich wzrostu. Dzięki temu stają się one gęstsze, mocniejsze i zdecydowanie zdrowsze.

Kto powinien stosować witaminę B?

Witaminy z grupy B powinni stosować Ci, którzy borykają się ze stanami zapalnymi skóry, łojotokiem, trądzikiem. Pomogą one także w przypadku skóry naczyniowej, suchej i wrażliwej. Kosmetyki z witaminą B sprawdzają się doskonale w pielęgnacji włosów nadmiernie wypadających, słabych, cienkich, ze skłonnością do łamliwości oraz przy wzmożonym przetłuszczaniu się skóry głowy.

W jakich produktach można spotkać witaminę B?

Witaminy z grupy B znajdziemy przede wszystkim w pożywieniu, występują m.in. w mleku, mięsie, niektórych rybach, jajach, warzywach (np. zielone warzywa liściaste). Można spotkać także witaminę B w kosmetykach regenerujących, nawilżających, normalizujących i łągodzących - w kremach do twarzy i pod oczy, serum, maseczkach, peelingach, produktach do mycia i demakijażu, a także w kosmetykach do pielęgnacji ciała: balsamach, mleczkach, żelach pod prysznic. Witamina B5 jest popularnym składnikiem pianek i maści na oparzenia, a witamina B7 - wzmacniających kosmetyków do włosów, które hamują ich wypadanie.

Jak stosować kosmetyki z witaminą B?

Kosmetyki z witaminą B nie mają większych ograniczeń, co do stosowania. Można je łączyć z innymi składnikami aktywnymi, np. witaminę B3 warto zastosować razem z retinolem, gdyż łagodzi on jego skutki uboczne, jednak nie należy jej łączyć z witaminą C.

Zobacz produkty

Bestsellery kategorii

Ilość produktów: 34

Filtrowanie

Beauty Blog

pixel